Wydawnictwo NERITON przyjęło i konsekwentnie stosuje zasady etyki wydawniczej mające na celu przeciwdziałać nieuczciwym praktykom publikacyjnym. Ideą nauki jest jej rzetelność, sprawdzalność i dostępność wyników. Publikowanie stanowi istotny element uprawiania nauki i jest warunkiem jej rozwoju. Zasady przyjęte w naszym wydawnictwie dotyczą wszystkich stron biorących udział w procesie publikacyjnym: autorów, redaktorów, recenzentów oraz wydawców. Przyjęliśmy je w oparciu o rozwiązania opracowane przez Komitet ds. Etyki Publikacyjnej COPE (www.publicationethics.org) oraz zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie przestrzegania zasad etyki i dobrych obyczajów w nauce.
Zasady obowiązujące wydawcę
Zasada fair play: teksty publikowane w naszym wydawnictwie zawsze będą oceniane pod względem merytorycznym. Rasa, płeć, pochodzenie, wyznanie, orientacja seksualna, obywatelstwo czy przekonania polityczne autorów w żaden sposób nie mogą wpływać na ocenę tekstów.
Wydawca stale dba o przestrzeganie etyki wydawniczej przez autorów, recenzentów i redaktorów / członków redakcji oraz zapobiega praktykom niezgodnym z przyjętymi w Wydawnictwie Neriton standardami.
Wydawca zachowuje standardy edytorskie i integralność zapisów naukowych.
Wydawca zachowuje zasadę poufności wobec tekstów zgłoszonych do publikacji. Nie zostaną one ujawnione osobom postronnym. Osobami upoważnionymi do posiadania informacji na temat zgłoszonych prac są jedynie osoby biorące bezpośrednio udział w procesie wydawniczym.
Wydawca decyduje, które prace zostaną opublikowane na podstawie opinii recenzentów, oryginalności pracy, klarowności wywodu oraz po utwierdzeniu się w przekonaniu o tym, że przyszła publikacja nie nosi znamion plagiatu, naruszenia praw autorskich lub zniesławienia.
Wydawca stale dba o niezaistnienie konfliktu interesów. Niepublikowane teksty nie mogą bez pisemnej zgody autorów zostać wykorzystane przez osoby biorące udział w procesie wydawniczym do innych celów niż określone w umowie z autorem.
Wydawca ma prawo wycofać publikację już po jej wydaniu, jeśli dana praca nosi znamiona plagiatu bądź naruszenia etyki wydawniczej. Wycofanie pracy może również odbyć się po przedstawieniu dowodów świadczących o braku wiarygodności przedstawionych wyników badań, fałszowaniu danych lub znaczących błędach merytorycznych.
Zasady obowiązujące autora
Autor pracy zobowiązany jest do rzetelnego opisu wykonanych prac badawczych oraz obiektywnej interpretacji wyników. Prace powinny zawierać informacje umożliwiające identyfikację źródeł oraz powtórzenie badania. Nierzetelne lub niezgodne z zasadami etyki prezentowanie wyników badań i danych jest niedopuszczalne i może skutkować wycofaniem tekstu.
Autor może zgłaszać do publikacji jedynie swoje własne, oryginalne teksty. Wykorzystywanie lub odwoływanie się w tekście do badań lub wypowiedzi innych osób powinno być w jasny sposób oznaczone jako cytat. Plagiat i/lub fałszowanie badań i danych jest niedopuszczalne.
Autor, jeśli zostanie o to poproszony, jest zobowiązany do przedstawienia i udostępnienia nieprzetworzonych wyników badań, także po ich opublikowaniu.
Autor jest zobowiązany do wymienienia prac w bibliografii, które zostały wykorzystane przy powstawaniu tekstu.
W przypadku publikacji współ- lub wieloautorskiej autorzy mają obowiązek ujawnić wkład poszczególnych autorów, wraz z afiliacją, w opracowaniu koncepcji badań, metodologii, interpretacji wyników itp. wykorzystanych przy tworzeniu tekstu. Takie praktyki jak ghostwriting, guest authorship / honorary authorship są naukowo nierzetelne i powinni być demaskowane i piętnowane. Wydawnictwo Neriton w ramach swoich możliwości stanowczo przeciwdziała takim praktykom.
W przypadku wykrycia przez Autora znaczących błędów lub nieścisłości w swojej pracy jest on zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia o tym wydawcy w celu wycofania publikacji lub skorygowania zaistniałych błędów w ew. kolejnym wydaniu lub dodruku.
Zasady obowiązujące redaktora naukowego w przypadku prac zbiorowych
Redaktor jest odpowiedzialny za selekcję materiałów do publikacji i to on decyduje, które teksty znajdą się w ostatecznym wyborze, biorąc pod uwagę wartość naukową pracy, oryginalność ujęcia tematyki i przejrzystość wywodu.
Redaktor jest zobowiązany do dbania o rzetelność naukową publikacji. W tym celu może nanosić stosowne uwagi i poprawki. W przypadku podejrzeń o nieuczciwe praktyki, takie plagiat czy fałszowani danych, ma prawo podjąć decyzję o wycofaniu danego tekstu z publikacji.
Redaktor ma obowiązek upewnienia się, że osoby mające wkład w powstanie danej publikacji zostaną odpowiednio oznaczone i wskazane, a także, że akceptują one tekst po redakcji naukowej.
Redaktor ma prawo wycofać tekst z publikacji, jeśli praca nosi znamiona plagiatu lub narusza zasady etyki wydawniczej. Tekst może zostać wycofany także w przypadku istnienia dowodów świadczących o braku wiarygodności przedstawionych badań i/lub fałszowaniu danych oraz ujawnienia niezamierzonych błędów merytorycznych.
Zasady obowiązujące recenzenta
Recenzent opiniuje prace na zlecenie wydawnictwa, przyczyniając się w ten sposób do poprawy jakości przyszłej publikacji. Recenzent ma wpływ na decyzje podejmowane przez wydawnictwo, może także w porozumieniu z autorem wpłynąć na doskonalenie tekstu i w rezultacie na ostateczny kształt publikacji.
Recenzent jest zobligowany do terminowego dostarczenia opinii do wydawnictwa w ustalonym wspólnie terminie. Jeśli ze względów merytorycznych lub losowych nie jest w stanie dotrzymać terminu powinien o tym fakcie bezzwłocznie powiadomić wydawcę.
Recenzent jest zobowiązany do zachowania zasady poufności względem wszystkich recenzowanych prac i związanych z nimi materiałów.
Recenzent jest zobowiązany dochować wszelkich starań, aby jego recenzja miała charakter obiektywny i rzetelnie oceniała daną pracę. Komentarze i uwagi recenzenta powinny być zrozumiałe, jasne i merytoryczne oraz dobrze uargumentowane.
Recenzent powinien, w razie potrzeby, zidentyfikować i wskazać autorowi wszystkie źródła i publikacje związane z tematyką pracy, a niezacytowane przez autora.
Recenzent jest zobowiązany zgłosić wydawcy wszystkie istotne podobieństwa recenzowanej pracy do innych prac oraz wskazać ewentualne przypadki naruszenia etyki wydawniczej.
Recenzent nie powinien oceniać tekstu w przypadku, jeśli może zachodzić konflikt interesów z jego autorem. Recenzentowi nie wolno wykorzystywać recenzowanego tekstu ani istotnych informacji w nim zawartych dla własnych korzyści.